Prispevek opisuje na kakšen način si lahko fizične osebe s prevzemom t.i. »elektronske identitete« olajšamo vsaj nekatere izmed birokratskih aktivnosti. Če želimo denimo spremeniti spremeni naslov začasnega prebivališča ali urejati razne zadeve v zvezi z davki ali morda pridobiti podatke iz več državnih evidenc, lahko sedaj to naredimo tudi preko spleta.
Za vas piše
Vsi smo se že kdaj srečali s situacijo, ko smo morali urediti neko na videz enostavno upravno zadevo in pri tem naleteli na kopico birokratskih ovir. Tekanje od enega do drugega okenca, od ene upravne enote do drugega finančnega urada…
V dobi vse večjega elektronskega poslovanja in digitalizacije nam je lahko ta pot vsaj malo prihranjena. Namesto da tovrstne zadeve urejamo po klasični poti, torej tako da se fizično zglasimo na pristojnem uradu, lahko že mnogo vlog in dokumentov oddamo na elektronski način.
Z elektronskim poslovanjem sta nam tako prihranjena pot in čas, ki je v vse bolj ažurni sodobni družbi vedno bolj dragocen.
Pri kateremkoli spletnem poslovanju pa mora biti zagotovljena verodostojnost uporabnika, katera se izkazuje z ustreznim digitalnim potrdilom oziroma spletnim certifikatom.
KAJ SPLOH JE DIGITALNO POTRDILO?
Najbolj enostavno rečeno, digitalno potrdilo je neke vrste elektronska osebna izkaznica in je namenjena zagotavljanju varnega in zakonitega e-poslovanja.
Lahko ga pridobimo za fizične ali za pravne osebe, pri različnih overoviteljih. V Sloveniji obstaja več overiteljev digitalnih potrdil, v prispevku je opisano potrdilo izdajatelja SIGEN-CA, saj je pridobitev le-tega za fizične osebe brezplačna.
Digitalno potrdilo za fizične osebe overitelja SIGEN-CA
Bodoči imetnik digitalnega potrdila prinese izpolnjen zahtevek skupaj z veljavnim uradnim dokumentom na prijavno službo – katerokoli upravno enoto. Zaposleni na prijavni službi zanesljivo ugotovijo istovetnost osebe, preverijo verodostojnost podatkov iz zahtevka in na zanesljiv način posredujejo podatke Ministrstvu za javno upravo.
Izdajatelj na podlagi odobrenega zahtevka pripravi referenčno številko in avtorizacijsko kodo, ki sta unikatni za vsakega bodočega imetnika digitalnega potrdila. Referenčno številko izdajatelj pošlje bodočemu imetniku digitalnega potrdila po elektronski pošti, avtorizacijsko kodo pa s poštno pošiljko na naslov, ki je naveden v zahtevku. S pomočjo obeh številk in navodil za uporabo spletnih digitalnih potrdil imetnik nato prevzame svoje digitalno potrdilo, katerega veljavnost je pet let.
Uporaba državnih portalov namesto fizičnih oddaj vlog
Navedenih je zgolj nekaj najpogostejših aktivnosti, ki se izvajajo preko najbolj pogosto uporabljanih spletnih portalov v sklopu poslovanja z državnimi organi. Poleg omenjenih je vzpostavljenih še več elektronskih portalov, denimo e-Prostor, e-Sodstvo, PisRS, ipd.
Ko postanemo imetnik digitalnega potrdila, lahko nekatere vloge oddajamo preko različnih portalov:
eUprava – portal za državljane
Namen portala eUprava je dosegati večjo razpoložljivost, preglednost in kakovost storitev za uporabnike ter boljšo notranjo učinkovitost dela. To omogoča oblika izvajanja poslovnih procesov v organih javne uprave, ki temelji na uporabi sodobne informacijsko-komunikacijske tehnologije in je usmerjena h končnim uporabnikom, torej državljanom.
Preko portala eUprava lahko uporabniki uredijo naslednje upravne storitve:
- Prijava ali odjava začasnega prebivališča
- Oddaja vloge za brezplačno pravno pomoč
- Pridobitev potrdila iz kazenske evidence
- Prijavita raznih kršitev (npr. kršitev Finančni upravi RS)
- Prijavita javne prireditve oziroma shoda
- Oddaja vloge za pridobitev služnostne pravice
Prav tako so na E-upravi vidni vaši osebni podatki, kateri so pridobljeni iz podatkovne zbirke Centralnega registra prebivalstva. Poleg tega so prikazani tudi veljavni osebni dokumenti, podatki o vaših motornih vozilih in nepremičninah, dodate pa lahko tudi dokumente svojih mladoletnih otrok. Lahko se tudi naročite na opomnik, da ne boste pozabili na iztek veljavnosti vaših dokumentov.
e-VEM – portal za podjetja in podjetnike
Namen portala je poslovnim subjektom omogočiti čim lažje, hitro in brezplačno poslovanje z javno upravo in na enem mestu ponuditi vse informacije za začetek poslovanja.
Preko portala e-VEM uporabniki lahko:
- Registrirate samostojnega podjetnika (s.p.)
- Pridobite obrtno dovoljenje za vse vrste družb
- Registrirate enostavno eno-osebno d.o.o.
- Prijavite ali odjavite delavca v obvezna socialna zavarovanja
- Prijavite zavarovanja za primer poškodbe pri delu in poklicne bolezni
Portal eDavki omogoča udobno, preprosto in varno izpolnjevanje ter oddajanje davčnih obrazcev z uporabnikovega računalnika doma ali v pisarni. Uporabnik tega portala lahko postane vsak davčni zavezanec.
Na portalu eDavki lahko uporabniki:
- Oddate napoved za odmero dohodnine
- Podate ugovor zoper informativni izračun dohodnine
- Oddate poročilo o doseženem prihodku iz naslova osebnega dopolnilnega dela
- Vložite zahtevek za vračilo DDV v drugi državi članici EU
- Priglasite uveljavljanja odloga ugotavljanja davčne obveznosti pri podaritvi kapitala zavezančevemu zakoncu ali otroku
ELEKTRONSKI PODPIS
V 15. členu Zakona o elektronskem poslovanju in elektronskem podpisu je določeno, da je elektronski podpis enakovreden lastnoročnemu podpisu, če gre za varen elektronski podpis, ki je overjen s kvalificiranim potrdilom.
Za poslovanje fizičnih in pravnih oseb z javno upravo taka kvalificirana potrdila izdaja Ministrstvo za javno upravo, ki pa mora v skladu z zakonom in Uredbo o pogojih za elektronsko poslovanje in elektronsko podpisovanje zagotoviti prijavno službo (t.j. upravne enote), ki vsakega prosilca za kvalificirano potrdilo pri prevzemu zahtevka za potrdilo tudi identificira z veljavnim osebnim dokumentom s sliko po postopku opisanem malce višje.
Za vsa dodatna vprašanja ali pomoč uporabi spletnih upravnih storitev se vedno lahko obrnete na Zavod UP, kjer vam nudimo vrhunske storitve s področja upravnega poslovanja!
Deli Z Ostalimi: