Relativno gledano glede na število milijonov prebivalcev je Slovenija po številu sodno ugotovljenih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin “najboljša” med 47 državami članicami mednarodne organizacije Sveta Evrope, kot kažejo podatki Evropskega sodišča za človekove pravice (v nadaljevanju: ESČP).
Glede na objavljene statistike ESČP, je to do konca leta 2014 prejelo več kot osem tisoč! tožb iz Slovenije, razsodilo pa je v 323 primerih in v 304 ugotovilo vsaj eno kršitev. Največ ugotovljenih kršitev se nanaša na pravico do sojenja v razumnem roku in pravico do učinkovitega pravnega sredstva. Glede te zadnje priporočamo branje nedavno objavljenega prispevka v Bazi znanja Zavoda UP na to temo.
Spletni portal rightsinfo.org v svoji analizi razkriva, da je Slovenija s 148 primeri ugotovljenih kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin na milijon prebivalcev relativno “najboljša” med evropskimi državami. Sledijo Malta (102), Moldavija (76), Bolgarija (68) in Grčija (67).
Najmanj kršitev človekovih pravic in temeljnih svoboščin na milijon prebivalcev imajo Španija (2), Nemčija (2), Danska (3), Irska (5) in Velika Britanija (5).
O vlogi in pomenu naddržavnega nadzora držav članic s strani mednarodnih organizacij za varstvo človekovih pravic in temeljnih svoboščin smo pisali že pred časom, vabljeni k branju.
Slovenija, ki je članica Sveta Evrope od maja 1993 in od tedaj tudi pod pristojnostjo oziroma nadzorom ESČP, je izgubila kar v 94% vseh primerov! “Boljši” od tega so bili le še Ukrajina (99%), Madžarska in Azerbajdžan (95%), “četrto mesto” pa si delimo z Rusijo.
Smo v odlični družbi, sprašujemo se le, do kdaj še… do kdaj še?
za vas
ekipa Zavoda UP
Deli Z Ostalimi: