Spoštovani,
kot smo že pisali, se s koncem junija 2015 končuje prehodno obdobje za izvajalce osebnega dopolnilnega dela in se za vse izvajalce uveljavljajo novosti, katere smo za vas opisali v nadaljevanju. Vabljeni k branju!
Osebno dopolnilno delo – kaj je to?
Za osebno dopolnilno delo se šteje, kadar posameznik sam opravlja dela pomoči v gospodinjstvu, njim podobna dela ali opravlja druga manjša dela, pod pogojem, da posebni predpisi ne določajo drugače in da so določena v podzakonskem aktu iz 16. člena Zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno (podroben seznam del, ločen na seznam A in seznam B, je dostopen kot priloga 1 Pravilnika o osebnem dopolnilnem delu, Ur.l. RS, št. 94/2014). Novi seznam je prinesel razširjen in spremenjen nabor del, ki jih lahko opravljamo v tej obliki.
V kolikor posameznik želi opravljati osebno dopolnilno delo, mora le to od 1.1.2015 priglasiti na Agenciji Republike Slovenije za javnopravne evidence in storitve (AJPES) preko spletnega portala s kvalificiranim digitalnim potrdilom. Če digitalnega potrdila nima, lahko priglasitev opravi osebno na upravni enoti, kjer zanj to opravijo prek portala AJPES. Statusnih omejitev za to obliko dela ni, lahko ga priglasi vsak, tudi zaposleni, upokojenci, brezposleni, tujci, ipd.
Ob priglasitvi potrebuje naslednje podatke: ime in priimek, naslov, davčno številko, delo oziroma dela, ki jih bo opravljal ter en kontaktni podatek (telefonsko številko ali naslov elektronske pošte). Priglasitev in morebitne spremembe statusa (npr. dodajanje kategorij del, sprememba osebnih podatkov, ipd.) so za uporabnika brezplačne, seznam izvajalcev in podatki so javno objavljeni na spletnih straneh AJPES.
Izteka se prehodno obdobje
S 30.6.2015 se izteče prehodno obdobje, ki je postavljeno za izvajalce osebnega dopolnilnega dela »po starem«. S 1.7.2015 tako tudi za te osebe velja obvezna priglasitev in nakup vrednotnic, kot za vse, ki so se registrirali od 1.1.2015.
Tako posamezniki, ki imajo na dan 1. 1. 2015 priglašeno osebno dopolnilno delo po starem sistemu, lahko to delo opravljajo pod pogoji in na način, veljaven na dan 31. 12. 2014, po novem sistemu pa morajo priglasiti osebno dopolnilno delo najkasneje do 30. 6. 2015.
Tudi za te zavezance pa za vsa izplačila dohodkov po 1.1.2015 velja, da jih morajo vključiti v mesečno napoved za odmero akontacije dohodnine od dohodka iz drugega pogodbenega razmerja (torej tudi dohodke prejete od izplačevalcev, ki so plačniki davka), saj izplačevalec dohodka za osebno dopolnilno delo, ki je plačnik davka (npr. gostinec – pravna oseba, ki od izvajalca osebnega dopolnilnega dela kupi izdelke domače obrti ali gozdne sadeže), nima več obveznosti izračuna, odtegnitve in plačila davčnega odtegljaja.
Davki in prispevki
Od dohodkov iz naslova osebnega dopolnilnega dela smo zavezani odvesti akontacijo dohodnine po stopnji 25% od davčne osnove. V ta namen se za vsak mesec, ko se izda račun, do 10. v naslednjem mesecu Finančni upravi Republike Slovenije (FURS) poroča o teh prihodkih, nato pa nam ta odmeri plačilo akontacije dohodnine. Če se v mesecu ne izda nobenega računa, potem mesečnega poročila ni potrebno pošiljati, obvezno pa se poroča FURS vsaj dvakrat letno, za vsako polletje eno skupno poročilo.
Pri tem ne gre pozabiti, da se za prihodke iz naslova osebnega dopolnilnega dela prizna 10% normiranih stroškov ter da se od davčne osnove odšteje znesek plačanih vrednotnic, če gre za dela s seznama B. Kot za vse fizične osebe nasplošno pa tudi tu velja, da lahko uveljavljamo tudi dejanske stroške prevoza in nočitve v povezavi z delom in si na ta način še dodatno znižamo davčno osnovo.
Ne pozabimo na še eno novost, vrednotnice. S 1.1.2015 dalje bo oseba, ki bo priglasila osebno dopolnilno delo, to delo lahko opravljala le na podlagi vrednotnice, ki bo glasila na njeno ime in bo veljala za koledarski mesec in za stranko. Vrednotnico je mogoče pridobiti preko portala e-uprava ali osebno na upravni enoti.
S plačilom vrednotnice v znesku 9,00 EUR, bodo za to osebo plačani prispevki za socialno varnost (pokojninsko in invalidsko zavarovanje ter obvezno zdravstveno zavarovanje). Vrednotnico naroči in plača naročnik dela, za dela s seznama A, oziroma izvajalec sam, če gre za dela s seznama B.
Omejitve
Za izdelke domače in umetne obrti je potrebno pridobiti pozitivno mnenje komisije Obrtno podjetniške zbornice Slovenije, da je izdelek domače in umetne obrvi, za kar boste odšteli ceno po njihovem ceniku (trenutno 53,41 EUR).
Za opravljanje del v večstanovanjskih objektih iz seznama A (tipično čiščenje skupnih prostorov v večstanovanjskih objektih ali hišniška dela) je po novem to omejeno na objekte z do osmimi stanovanjskimi enotami oziroma kjer sta več kot dva etažna lastnika. Če gre za stavbo, ki te pogoje presega, se teh storitev preko osebnega
Pogoj za opravljanje dopolnilnega dela je po novem, da prihodki v posameznem polletju koledarskega leta v seštevku ne bodo smeli presegati treh povprečnih mesečnih neto plač v RS v preteklem koledarskem letu (trenutno 2.974,32 EUR). Posameznik bo zato moral davčnemu uradu dostavljati podatke o doseženih prihodkih na mesečni ravni in polletni. Na letni ravni je ta omejitev skupaj 5.948,64 EUR. Če posameznik ta znesek preseže, se ga avtomatično izbriše iz registra izvajalcev osebnega dopolnilnega dela.
za vas
ekipa Zavoda UP
Deli Z Ostalimi: