Spoštovani nosilci dopolnilne dejavnosti na kmetijah – pozor!
V soboto 15.8.2015 stopi v veljavo nova Uredba o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji (v nadaljevanju: uredba). Besedilo uredbe je dostopno na povezavi.
Zakon o kmetijstvu v 99., 100. in 101. členu opredeljuje dopolnilne dejavnosti (na kmetijah). Tam tudi določa, da Vlada predpiše vrste dejavnosti, ki se lahko opravljajo kot dopolnilne dejavnosti na kmetiji, njihove značilnosti, obseg in podrobnejše pogoje. Vlada je konec julija sprejela novo uredbo, kjer najdemo nekaj novosti glede na prejšnjo.
Dopolnilne dejavnosti na kmetijah načeloma omogočajo bolj učinkovito rabo proizvodnih zmogljivosti, predstavljajo potencialno izboljšanje dohodkovnega položaja kmetij in ponujajo možnosti ustvarjanja novih delovnih mest na podeželju. Trenutno ima tovrstno dejavnost registriranih skoraj 5.000 slovenskih kmetij, ki imajo dovoljenja za opravljanje preko 15.000 vrst dopolnilnih dejavnosti.
Dopolnilne dejavnosti na kmetiji vključujejo tudi dejavnosti, ki se tradicionalno opravljajo na kmetijah in se prenašajo iz roda v rod. S tem se ta znanja ohranja na kmetijah in tako prispevajo k bogatitvi ponudbe slovenskega podeželja, saj so pridelki načeloma kvalitetnejši, izdelki pa narejeni na tradicionalni način.
Pomembne dopolnilne dejavnosti na kmetijah predstavljajo predelava primarnih kmetijskih pridelkov, v katero spadajo peka kruha, predelava mleka, mesa, zelenjave, sadja in drugih pridelkov. Kmetije nato lahko predelajo svoje pridelke, s čimer lahko dosežejo višjo dodano vrednost svojih pridelkov. Pri predelavi mora kmetija zagotoviti najmanj polovico lastnih pridelkov, lahko pa dokupijo največ polovico pridelkov z drugih kmetij.
V okviru dopolnilnih dejavnosti so vedno večjega pomena tudi dejavnosti, povezane s turizmom. Tipične so na primer turistične kmetije, izletniške kmetije, vinotoči, osmice ter turizem na kmetiji, ki ni gostinska dejavnost.
Za opravljanje dopolnilne dejavnosti turizma na kmetiji mora kmetija zagotoviti vsaj polovico vrednosti ponudbe na račun lastnih pridelkov. Do četrtino vrednosti ponudbe lahko kmetija zagotovi z dokupom z drugih slovenskih kmetij, preostanek vrednosti ponudbe pa se lahko dokupi v prosti prodaji. Za informiranost potrošnikov mora biti na vidnem mestu označeno poreklo surovin.
Uredba prinaša kar nekaj novosti pri opravljanju dopolnilne dejavnosti, med drugim tudi pomembne administrativne poenostavitve za kmete, kar pozdravljamo tudi na Zavodu UP.
Tako se na primer ukinja vodenje posebnih evidenc za opravljanje dopolnilnih dejavnosti. Res je, da se zahtevajo določeni minimalni deleži domačih pridelkov ali izdelkov pri predelavi ali porabi v turizmu na kmetiji, vendar se bodo ti deleži surovin ugotavljali na podlagi prejetih računov ali z drugimi dokazili, ki vsebujejo potrebne podatke, ki jih kmetije že vodijo na podlagi drugih zahtev.
Novost v tej uredbi so tudi dejavnosti s področja celodnevnega in dnevnega varstva odraslih in starejših na kmetijah. Na kmetiji se bo izvajal le del dejavnosti – prebivanje, hrana. Zdravstvena oskrba pa se bo izvajala v okviru javne mreže. Starejši s podeželja, kjer je slabša pokritost javne mreže in so bolj navezani na domači kraj, se bodo lahko odločili za nastanitev na bližnji kmetiji namesto v domu za ostarele.
Dobrodošla novost je tudi razširitev možnih oblik dela na kmetiji, po novem so možni vsi tipi zaposlitev, z izjemo osebnega dopolnilnega dela. To se lahko opravlja pri primarni kmetijski dejavnosti, ne pa pri dopolnilni. Prav tako se vrača kot dopolnilna dejavnost pridobivanje in prodaja elektrike iz obnovljivih virov.
Na kmetijah se tako od sobote dalje lahko opravljajo naslednje skupine dopolnilnih dejavnosti:
- predelava primarnih kmetijskih pridelkov;
- turizem na kmetiji;
- predelava gozdnih lesnih sortimentov;
- prodaja kmetijskih pridelkov in izdelkov s kmetij;
- vzreja in predelava vodnih organizmov;
- dejavnost, povezana s tradicionalnimi znanji na kmetiji, storitvami oziroma izdelki;
- predelava rastlinskih odpadkov ter proizvodnja in prodaja energije iz obnovljivih virov;
- storitve s kmetijsko in gozdarsko mehanizacijo in opremo ter ročna dela;
- svetovanje in usposabljanje v zvezi s kmetijsko, gozdarsko in dopolnilno dejavnostjo;
- socialno-varstvene storitve.
In ne pozabite, tudi obstoječi nosilci dejavnosti morajo uskladiti opravljanje dejavnosti z novimi določili najkasneje do 1.1.2016. Kmetije, ki so prejele denar v okviru programa razvoja podeželja in se jim dotlej ne bo iztekla petletna obveznost iz odločbe, pa v šestdesetih dneh od izteka obveznosti.
V kolikor imate pri opravljanju svoje (dopolnilne) dejavnosti na kmetiji dodatna vprašanja ali nejasnosti, nas vedno lahko obiščete in skupaj bomo rešili vaše težave!
za vas
ekipa Zavoda UP
Deli Z Ostalimi: